КАРНИЙ РОЗШУК В ОБЛИЧЧЯХ ➢ ПІДПОЛКОВНИК МІЛІЦІЇ ВІКТОР КРАСНІКОВ

17.09.2020


Віктор Іванович Красніков віддав роботі в карному розшуку 27 років життя, на пенсію пішов з посади старшого оперуповноваженого карного розшуку управління внутрішніх справ на Донецькій залізниці.

Залізниця – це вічний рух. Потяги мчать до пункту призначення, лише на декілька секунд своїми прожекторами вихоплюють туманний вокзал та «пролітають» повз нього. В таких умовах легше приховати злочин і набагато складніше розкрити його, бо майже неможливо знайти речові докази, що віддаляються від оперуповноважених разом з потягом – вантажним чи пасажирським.

Віктора Івановича Краснікова називають «Живою легендою карного розшуку Донецької залізниці». Майже 30 років він працював у лінійному відділку міліції на станції Костянтинівка – в так званій транспортній міліції. До карного розшуку Віктор потрапив зовсім молодим – одразу після армії. Коли повернувся, батькові знайомі з міліції запропонували йому вступити до лав правоохоронців. «Це був 1969 рік, у міліції не вистачало кадрів, а тут з армії прийшов молодий хлопець – ось і запропонували. Звісно, це зацікавило. Мій дядько Василь Романович Красніков теж працював у міліції – він учасник Другої світової війни, має два ордени Слави, орден Червоної Зірки. Після війни пішов дільничним до міського управління міліції. Пам’ятаю, коли він приходив до нас у гості, розповідав про службу і навіть показував пістолет ТТ. Вперше він мене наштовхнув на думку про роботу в міліції. І, коли з’явилася така можливість, я погодився», – розповідає Віктор Іванович. У серпні 1969 року Віктор Красніков вступив до Донецької спеціальної середньої школи міліції. Сподобалось так, що «потягнув» за собою і друга – Анатолія Холодова, у майбутньому начальника Калінінського районного відділку внутрішніх справ, згодом – заступника начальника карного розшуку Донецької області.

Один свідок і ніяких зачіпок

Після закінчення школи лейтенанта Краснікова направили в лінійний відділок міліції на станції Костянтинівка Донецької залізниці. Тут довелося займатися злочинами, що траплялись на залізничному транспорті та на вокзалі – вбивствами, крадіжками, нападами, зґвалтуваннями. Причому не лише в Костянтинівці, але й Слов’янську, Дружківці та Краматорську.

Віктор Красніков згадує одну з перших справ, яку йому вдалося розкрити разом з колегами: «Це було, напевне, десь у 80-ті роки взимку. Дівчина-студентка залізничного технікуму на вокзалі Слов’янська шукала, чим їй поїхати додому. Була вже десята година вечора, всі електрички пішли. До неї звернувся хлопець – що Ви, дівчино, бігаєте, хвилюєтесь? І пообіцяв допомогти, мовляв, учиться в залізничній школі у Слов’янську і може домовитися з машиністом, щоб той їх підвіз. Вони підійшли до одного з вантажних вагонів, що стояв на колії та звернулися до помічника машиніста з проханням підвезти. Звичайно, той відмовив, оскільки це заборонено. Коли хлопець з дівчиною проходили повз одного з вантажних вагонів, помітили відкриті двері. Випадковий знайомий запропонував дівчині залізти туди й таким чином дістатися дому. Та погодилася. Коли потяг рушив зі Слов’янська, попутник почав чіплятися до дівчини. Вона вирвалася з рук нападника й вистрибнула з вагону. На жаль, втікачці не пощастило – вдарилася об залізобетонну колону й померла». Доручили розслідувати цю справу саме тому підрозділу, де працював Віктор Красніков. Оперуповноважені розмовляли з людьми на станції, шукали тих, хто міг би бачити цю дівчину, і, врешті-решт, на фото її впізнав помічник машиніста, до якого звернулися того вечора пізні мандрівники. Він навіть зміг описати чоловіка, що з нею підходив. Шукали-шукали, ніде його знайти не могли. Так пройшло близько двадцяти днів, врешті-решт долучили до пошуків помічника машиніста. Разом із ним чергували на вокзалі, вглядаючись у кожного. Одного дня машиніст впізнав-таки того хлопця. Зловмисника затримали, він в усьому зізнався. Отака справа – здавалося б, був усього один свідок, але міліціонери все ж таки змогли вийти на злочинця.

Де вкрали?

Траплялися на залізниці крадіжки вантажів – вугілля, цукру, техніки. Наприклад, стоїть потяг на малолюдній станції й чекає, коли його пропустять. А тим часом зловмисники зривають пломби, відкривають вагони. На станцію призначення потяг вже приходить без частини вантажу. За словами Віктора Краснікова, такі злочини було особливо важко розкривати. Адже, якщо вагон йшов, наприклад, з Донецька та приходив до Костянтинівки, а частина вантажу зникла, ніколи не знаєш, на якій ділянці шляху сталася крадіжка. Крали з вантажних потягів і організовані групи. Працювали за змовою укладач, помічник укладача, прийомоздавач та вантажники. Віктор Красніков згадує: «Коли надходила інформація щодо якоїсь серйозної справи, збирали розшукову групу, куди залучали майже всіх співробітників відділку, в якому я працював. Складали план оперативних дій та відпрацьовували кожну зачіпку, кожного свідка. Завдяки тому, що займалися лише злочинами на транспорті, знали всіх залізничників на своїй і сусідніх станціях. Це дуже допомагало в розкритті злочинів, а іноді навіть позичали у залізничників автомобіль, щоб виїхати на місце події - свого транспорту не вистачало.

Навіть на пенсії він активно співпрацює з карним розшуком

Досвідчений правоохоронець стверджує: щоб працювати оперуповноваженим та берегти правопорядок, слід самому бути порядною людиною. Велику роль відіграє вміння контактувати з людьми, адже злочини розкриває лише той, хто володіє інформацією. Неабияке значення у професіональному зростанні має саморозвиток – треба постійно вчитися, дізнаватися нове.

Підполковник Красніков постійно вчився. Заочно закінчив Київську вищу школу міліції. Дослужився до старшого оперуповноваженого карного розшуку управління внутрішніх справ на Донецькій залізниці. У 1998 році пішов на пенсію, а через рік його запросили працювати начальником Костянтинівського районного управління юстиції. Цю посаду Віктор Іванович обіймав п’ять років. Зараз ветеран міліції займається суспільною роботою. В Костянтинівці діє рада ветеранів, яка заснувала музей карного розшуку. Члени ради регулярно навідують інвалідів війни та своїх колег, що не виходять з дому. Допомагають порадами тим, хто зараз працює у Костянтинівському карному розшуку.

 

Цікаве

Відеопроекти

Програма

Газета

УВАГА!!!

Якщо відносно Вас або ваших  близьких, з боку співробітників поліції вчинені протиправні корупційні дії, просимо Вас повідомити про це, на електрону адресу : antikor_bahmutVP@i.ua  

Законодавство та інші нормативно-правові акти у сфері запобігання корупції