Діти і стрес

20.05.2020


Одне з визначень стресу це умови, в яких ми зазнаємо сильної напруги та тиску, через те, що не відчуваємо можливості з ними впоратись, не маємо ресурсів, знань, умінь, досвіду… Стрес однаково негативно впливає на психологічне здоров’я і дорослих і дітей. А тривалий стрес може сприяти великому переліку фізичних та психічних проблем.

Він може призвести до підвищення тиску, послаблення  імунної системи та сприяти захворюванням, таким як ожиріння та захворювання серця. Стрес може призвести до проблем психічного здоров'я, таких як тривожність і депресія. Стрес у дітей та підлітків не завжди виглядає як стрес у дорослих. Але як і дорослі, діти та підлітки можуть знайти здорові способи впоратися з ним. Діти та їхні батьки можуть навчитися помічати ознаки надмірного стресу та за допомогою правильних інструментів впоратися з цим. Для дітей джерелом стресу можуть бути: втрата близької людини, розлучення батьків або часті сварки між дорослими членами родини, великі життєві зміни, такі як зміна місця мешкання, перехід у нову школу, новий вітчим... Інколи до стресу можуть призводити і щасливі зміни, наприклад, поява молодшого брата чи сестри. По мірі дорослішання дітей джерела стресу розширюються. Підлітки частіше, ніж маленькі діти, зазнають стресу від подій або ситуацій поза домом. Соціальні стосунки особливо важливі в підлітковому віці. Багато підлітків турбуються про майбутню професію, перші романтичні стосунки, зовнішній вигляд.

Ознаки стресу у дітей можуть проявлятися різними способами:

Дратівливість і гнів. Дітям важко описати словами, як вони почуваються. Часто надмірна роздратованість або гнів можуть свідчити про наявність у дитини стресового стану.

Зміни в поведінці.  Колись активний підліток зараз не хоче виходити з дому. Раптові зміни можуть бути свідченням  високого рівня стресу.

Проблеми зі сном. Дитина або підліток можуть скаржитися на те, що постійно відчувають втому, сплять більше, ніж зазвичай, або мають проблеми із засинанням вночі.

Нехтування обов'язками. Якщо підліток раптом кидає речі, забуває про зобов’язання або починає зволікати більше, ніж зазвичай це може свідчити про стрес.

Різкі зміни в раціоні. Їжі занадто багато або занадто мало це може бути реакцією на стрес.

Часто стрес проявляється фізичними симптомами. Діти, які відчувають стрес, часто повідомляють про головні болі або болі в животі.

Опанування стресорів - це важливий навик для дітей та дорослих.

Ці стратегії можуть допомогти опанувати стрес та зменшити його негативний вплив:

Правило № 1 «Гарний сон». Сон важливий для фізичного та емоційного самопочуття. Експерти рекомендують 9 -12 годин сну на ніч для 6–12-річних дітей. Підліткам потрібно 8-10 годин на ніч. Сон повинен бути пріоритетним питанням, щоб тримати стрес під контролем.

Правило № 2 «Фізичні навантаження»  це найважливіше зняття стресу для людей будь-якого віку. Спеціалісти рекомендують заняття тривалістю принаймні 60 хвилин на день для дітей віком від 6 до 17 років.

Правило № 3 «Модель здорового подолання». Батьки можуть поговорити з дітьми про те, як вони думали і вирішували свої власні стресові ситуації. Для батьків цілком природно хотіти вирішити проблеми дитини. Але коли батьки намагаються вирішити кожну проблему, їхні діти не мають можливості навчитися здоровим навичкам справлятися з неприємними ситуаціями і приймати самостійні рішення.

Правило № 4 «Заробіть час для розваг». Як і дорослим, дітям і підліткам потрібен час, щоб зробити те, що приносить їм радість. Допоможіть дитині знайти здоровий баланс між улюбленими заняттями та вільним часом.

Правило № 5 «Побудьте поза межами». Провести час на природі - це ефективний спосіб зняти стрес і покращити загальне самопочуття.

Правило № 6 «Сприяти медіа грамотності». Сьогоднішні діти проводять багато часу в інтернеті, де вони можуть зіткнутися з сумнівним вмістом, кібер - знущанням або тиском однолітків у соціальних мережах. Батьки можуть допомогти, навчаючи своїх дітей бути кмітливими споживачами цифрових технологій та обмежуючи час екрану.

Правило № 7 «Боротьба з негативним мисленням». Діти та підлітки можуть легко потрапити в пастку негативного мислення. Однак, коли діти використовують негативну саморозмову, не варто не погоджуватися. Підтримуйте в дітей позитивне самосприйняття, нагадуйте про успіхи та допомагайте зрозуміти, які саме дії призвели до них.

Допомагайте дітям приймати зміни як звичайну частину життя, ставити нові цілі, передбачати наслідки, прогнозувати дії.

Цікаве

Відеопроекти

Програма

Газета

УВАГА!!!

Якщо відносно Вас або ваших  близьких, з боку співробітників поліції вчинені протиправні корупційні дії, просимо Вас повідомити про це, на електрону адресу : antikor_bahmutVP@i.ua  

Законодавство та інші нормативно-правові акти у сфері запобігання корупції